Fotoğraf Günlükleri

12/07/2008, 21:14

Bir süredir fotoğraf ile ilgili günlükleri bir arada toplamak gibi bir gayem vardı. Biraz vakit ayırıp fotograf-gunlukleri.com isimli bir siteyi hayata geçirdim. Bu sitenin temelinde basit olarak kendisinden takip etmesi istenmiş olan kişilerin günlüklerini düzenli olarak kontrol eden, yeni bir günlük girdisi olduğunda ana sayfasını bu girdi ile güncelleyen bir uygulama mevcut.

Bir çok yazarı tek bir siteye toplayıp onları yazmaya ikna etmeye çalışmak yerine bir çok yazarı takip edip onların yazdıklarını bir araya getiren bir site hazırlamak hem daha az zahmetli, hem uzun vadede daha verimli, yazarların siteye karşı bir sorumluluğu olmadığı için de daha uzun ömürlü olacağına inanıyordum. Zamanla göreceğiz.

Temelde böyle bir sitenin en önemli iki faydasının şunlar olacağına inanıyorum:

 • Günlük yazarları günlüklerini insanlara duyurmak için daha az çaba sarf edecekler,
 • Fotoğraf ile ilgili yazan kişilere ulaşmak isteyen kişiler bir çok yazara bir anda ulaşabilecekler.

Eğer fotoğraf üzerine yazılar yazdığınız bir günlüğünüz varsa ve fotoğraf-günlükleri.com adresinde sizin günlüğünüzün de yer almasını istiyorsanız lütfen bana bir e-posta atın ya da bu girdinin altına bir yorum bırakın. Ayrıca soru, eleştiri ya da önerileriniz için de bu iki kanaldan birisini kullanabilirsiniz, özellikle eleştiri ve önerilerinizi esirgemeyeceğinizi ümit ediyorum.

Sayfada yer alacak günlüklerin şu an için sadece şu iki niteliğe sahip olmasını bekliyorum (bu yazının yorumlarında yenilerini tartışabilir ya da var olanları eleştirebilirsiniz):

 • Günlüğün genel olarak fotoğraf üzerine olması, fotoğraf ile ilgilenen insanların ufuklarını açacak ya da ilgilerini uyandıracak konulara değiniyor olması (örneğin yerli / yabancı / tanınmış / tanınmamış fotoğraf ve/veya fotoğrafçı eleştirileri, teknik / ekipman / estetik / kompozisyon / ışık gibi konularda düşünce / yorum / öneri / inceleme yazıları, fotoğraf hikayeleri, foto röportajlar, hatta sinematografi, hatta sanat/sanat tarihi, vs. vs.).
 • Yazarın düzgün ve imlâ kurallarını hiçe saymayan bir Türkçe ve düzgün Türkçe karakterler kullanıyor olması.

PS: Siteyi Ahmet Zehir‘in yardımları ile tasarladım ve sadece Firefox, Safari ve Konqueror ile test ettik. Dolayısıyla Internet Explorer kullanıcıları ufak tefek bozukluklara rastlayabilirler. Zaman içerisinde düzelecek bu hatalardan ötürü şimdiden özür diler, hali hazırda kullanmayanlarınıza çok daha yetenekli bir tarayıcı olan Firefox’u tavsiye ederim :)

“Fotoğraf Günlükleri” için 38 yorum yapılmış.

 1. deniz ural

  Merhaba,

  Bir çok yazarı tek bir siteye toplayıp onları yazmaya ikna etmeye çalışmak yerine bir çok yazarı takip edip onların yazdıklarını bir araya getiren bir site hazırlamak hem daha az zahmetli, hem uzun vadede daha verimli, yazarların siteye karşı bir sorumluluğu olmadığı için de daha uzun ömürlü olacağına inanıyordum.

  demişsin, çok doğru söylemişsin. Yazar olarak çağrılıp ilk hevesle bol bol yazdığım blogları hep sonradan bırakmak zorunda kaldım. Google Reader’ın sevdiğin yazıları paylaşıp, kendine özel oluşturduğun ‘paylaştıklarım sayfasını hatırlattı bana.

  Fakat sitenin tasarımını daha profesyonelce ve daha modern olacağını düşünmüştüm. Belki de benim tipim değildir şimdi, yüklenmeyeyim. Yine de şu anda bir yazısına yorum bıraktığım bu sitenin arka plan görünümünü, fontlarını, yerleşimini, renklerini kat kat tercih ederim.

  Fotoğraf Günlükleri için teşekkürler, iyi bir ‘fotoğraf okuyucusu’ olarak hep takibimde kalacak.

 2. A. Murat Eren

  Belki de benim tipim değildir şimdi, yüklenmeyeyim. Yine de şu anda bir yazısına yorum bıraktığım bu sitenin arka plan görünümünü, fontlarını, yerleşimini, renklerini kat kat tercih ederim.

  Ben de aslında aynı şekilde düşünüyorum. Fakat vaktinin çok büyük bir kısmını bilgisayar başında, bu vaktin hatırı sayılır bir kısmını da web’de geçiren bir kişi olarak tasarım konusunda birazcık “biased” olabileceğimi düşündüm ve “nasıl olsun?” diye bu işlerle hobi kıvamında ilgilenen bir arkadaşıma sormanın daha mantıklı olacağına karar verdim :) Ortaya bu çıktı, fena da görünmedi bana, sonra “olsun” dedim, “görüntünün ne önemi var” dedim, “önemli olan iç güzelliği değil mi” diye de ekledim.

  Şimdi fotoğraf ile ilgili yazan güzel insanları bulmaya çalışıyorum. İlerde takip etmeye değer bir yer olacağını düşünüyorum. Göreceğiz :)

  Selamlar.

 3. deniz ural

  Sitenin göz yorucu olduğu konusunda ısrar ediyorum. İçi emin ellerde ise, ben neden dışıyla ilgilenmeyeyim ki? :)

  Kısa bir süre önce (Haziran 2008) yazılmaya başlanmasına rağmen severek takibe aldığım bir blog: Fotoğraf Yazıları. Şimdilik her şey çok güzel gidiyor, umarım yakında sıkılıp vazgeçmez. Fotoğraf Günlükleri’ne güzel katkısı olduğunu düşünüyorum.

  Bunlar da sadece paylaşmak için:
  Yine Fotoğraf Yazıları’ndan öğrenip her gün bir göz attığım site: A Photo A Day
  İmran’ın kareleri: FotoGraf by İmran

 4. tamercevik

  merhabalar, mesajınızı henüz gördüm. teşekkür ederim böyle güzel bir projeye benide eklediğiniz için. Blogger daki blogumla fazla ilgilenmiyordum. projede yer aldığım için sık sık yazı eklemeye çalışacağım….

  teşekkür ederim tekrar, saygılarımla

  http://www.tamercevik.com

 5. A. Murat Eren

  Kısa bir süre önce (Haziran 2008) yazılmaya başlanmasına rağmen severek takibe aldığım bir blog: Fotoğraf Yazıları. Şimdilik her şey çok güzel gidiyor, umarım yakında sıkılıp vazgeçmez. Fotoğraf Günlükleri’ne güzel katkısı olduğunu düşünüyorum.

  Ah çok teşekkürler. Hassssstası oldum bu günlüğün :) Daha önce keşfetmemiş olmam ne büyük kayıp benim için. Teşekkürler.

  Kendisini ekledim, az sonra da bir mesaj atacağım bir mahzuru olup olmadığını sormak için.

  Sitenin göz yorucu olduğu konusunda ısrar ediyorum. İçi emin ellerde ise, ben neden dışıyla ilgilenmeyeyim ki? :)

  Her türlü öneriye açığım, fakat grafiker olmadığım için şöyle şeyler duymak daha çok hoşuma gider: “şşt, bak al şu resmi, şu anki arka plan resmi ile değiştir, güncelle siteyi” ya da “CSS kodunun şurası varya, orayı şunla değiştir, daha iyi olacak” :)

  Bu arada imran’ın karelerinden iki tanesine baktım sadece, incelemeye değer bir fotoğrafçı. Döneceğim.

  Selamlar.

 6. fotografyazıları

  Deniz Ural: Kısa bir süre önce (Haziran 2008) yazılmaya başlanmasına rağmen severek takibe aldığım bir blog: Fotoğraf Yazıları. Şimdilik her şey çok güzel gidiyor, umarım yakında sıkılıp vazgeçmez. Fotoğraf Günlükleri’ne güzel katkısı olduğunu düşünüyorum.

  Deniz hanim (ya da bey mi demeliyim?), guzel sozleriniz icin cok tesekkur ederim. Hic merak etmeyin, ben fotograf cektikce, okudukca, onun icn dusundukce bu yazilar ve blog varolmaya devam edecek. Ayrica Murat beyle de mesajlastim. Blog icin rss kullanmasinda hicbir sakinca olmadigini soyledim. Ne kadar cok kisi okursa benim icin o kadar buyuk mutluluk. Sevgilerimle…

 7. deniz ural

  Merhaba Fotoğraf Yazıları, ben teşekkür ederim. Kararlılığına çok sevindim. Zira, sırf fotoğraflardan çok “fotoğraf + düz yazı + haber + bir şeyler” olan blogları daha çok seviyorum, benim tercihim. Burası ve orası gibi. :) Fotoğraf günlükleri de bu yüzden güzel olacak.

 8. fotografyazıları

  Sevgili Deniz guzel sozlerin icin tesekkurler.
  Sevgilerimle…

 9. Arda

  Merhaba,

  Ben de var olan kurallardan birini tartışabilir miyim ?

  Blog yazarının düzgün Türkçe kullanıyor olması gerekliliği neden acaba? TDK sponsorluğunda mı yürütülmesi planlanıyor sitenin? Birçok özgün fotoğraf blogu tavsiye edebilirim, hela da su zıplatmaktan çok daha enteresan işler yapmaya çalışan arkadaşların varlığından birçok kişiyi haberdar etmek isterim ama ne var ki çok da düzgün bir Türkçe kullanma gayreti içinde değiller, napcaz şimdi. Ah pardon, ne yapacağız şimdi? Hatta bazıları gavur lisanında yazıyor. Gavur lisanında yazıyorsa, fotoğraflarına bakmaya bile değmez şeklinde mi algılıyor bu oluşum bu insanları?

  Türkçe’mize sahip çıkıyoruz’un dışında birşey bu. Elbette saçmasapan bir blogu tanıtmak taraftarı olmayabilirsiniz ama bunun altı neden çiziliyor, anlamıyorum. Tanıtmazsınız, olur biter.

  Mesela blog’da tanıtımı yapılan Nuri Bilge Ceylan’ın sitesini ele alalım. Farkındasınızdır, hele ki bu hassasiyetle eminim farkındasınızdır, sitenin Türkçe versiyonu yok. Kötü bir fotoğrafçı mı oldu şimdi NBC ? Eğer Cannes ödüllü bir yönetmen olmasaydı ve tanınmasaydı, o fotoğraflar buradan duyurulmaya layık bulunmayacak mıydı, sadece ve sadece “ecnebice” sıfatıyla mı değerlendirilecekti ?

  Her ne kadar asabi bir tavır her yerinden aksa da bu yazdıklarımın, amacım asla saldırmak değil. Tam tersine gayet ciddiye alınası hareketler olarak değerlendirdiğim için bu tür hareketleri biraz fazla “yokuşaşşa” gelmiş olabilirim.

  Bu eleştirimin dışında kalan herşey için emeğinize sağlık.

  Selamlar.

 10. e-vren :)

  Merhaba Murat,
  Bu projenden biraz geç haberim oldu ama haberdar olduğuma da çoks evindim. 1 yıldır “fotoğraf hikayeleri” projesi kafamda dönüp duruyordu. Edebiyatçıyım, yazıp çiziyorum. Fotoğraf çekmeye de çok meraklıydım, asker (mayıs) dönüşü hayalimdeki profesyonel makinayı da alınca projemi Haziran’da hayata geçirdim. Görüş alışverişinde bulunmak için linki veriyorum:

  http://www.evrengunlugu.net/kategori/fotograf-hikayeleri

 11. A. Murat Eren

  Mrerhaba e-vren,

  Bu kadar geç yanıt verdiğim için kusura bakma. Açıkçası yanıt verdiğimi sanıyordum, fakat tamamen raslantı eseri aslında vermemiş olduğumu şimdi gördüm.

  İlgin için teşekkürler öncelikle. Fakat web sitende fotoğraf ile ilgili yazılar için hususi bir RSS feed’i olmadığını gördüm. Tüm yazılar tek bir feed içerisinde toplanıyor, sitede fotoğraf hikayelerine yer vermekten keyif duyarım, fakat feed’ini eklediğim taktirde fotoğraf ile doğrudan ilgili olmayan yazıların da yayına girecek ki bu da fotoğraf-gunlukleri.com’un hedefinin biraz dışında kalıyor.

  Selamlar.

 12. atakan baykoçak

  amacınıza saygı duymamak, beğenmemek mümkün değil..mutlaka bir boşluğu dolduracak kadar özgün bir düşünce sanıyorum….

  yazmaya olan sevgimi tetikleyecek bir kıvılcım oldu…eski bol yazılı günlerimi tekrar çağırmamı isteten…

  herhangi bir yerde günlük paylaşmadığım için nereden nasıl başlayacağımı kestiremiyorum; umarım bir çıkış yolu bulurum..teşekkürler…

 13. A. Murat Eren

  Merhabalar,

  herhangi bir yerde günlük paylaşmadığım için nereden nasıl başlayacağımı kestiremiyorum; umarım bir çıkış yolu bulurum..

  WordPress, Blogspot gibi ücretsiz günlük hizmeti veren sitelerden faydalanabilirsiniz. Bence WordPress.com gayet kaliteli, tavsiye ederim. Hem yarın bir gün kendi alan adınıza sahip olursanız günlüğünüzü taşımanız da çok kolay olur.

  Selamlar.

 14. filiz tülü

  ben de katılmak istiyorum.
  gerçi daha yeni yazmaya başladım ancak neden olmasın diye düşundüm.

  http://www.filiztulu.com/blog

 15. A. Murat Eren

  Eklendi :)

 16. Veysel Keleş

  Merhaba meren :)
  Bu tür bir oluşuma ben de katılmak isterim. Umarım gerekli özellikleri taşıyordur : http://www.veyselkeles.com

 17. A. Murat Eren

  Merhaba Veysel,

  Bu tür bir oluşuma ben de katılmak isterim.

  Ekledim :)

  Teşekkürler,
  Selamlar.

 18. 2che

  yeni takip etmeye başlıdığım bloğunuzu çok sevdim. Ellerinize sağlık :)
  sevgiler
  2che

 19. 2che

  tabi http://www.2che.me unutmamak lazım. :))

 20. emine geçit

  Merhaba Meren :)
  Bir fotoğraf öğrencisi olarak ( hem okul anlamında hem de fotoğrafta hep öğrenci kalınacağı düşüncesiyle)  bayıldım bloğuna :) Eğer istersen ki ben çok isterim bende yer almak istiyorum bu günlükte… Görüşmek dileğiyle hoşçakal…

 21. kayıp yazar

  (içerik yazarın isteği üzerine meren tarafından kaldırıldı)

 22. A. Murat Eren

  Sevgili (isim silindi),

  Dünden beri düşünüyordum acaba ne yapmalıyım diye.

  Fotograf-gunluklerinin amacı, sitede de yazdığı gibi, “fotoğraf ile ilgili düşünen, tartışan, özenle fotoğraf paylaşan, haber üreten kişi veya grupların yazılarını ve eserlerini fotoğraf meraklıları ile buluşturmak”. Bunu ne derece yaptığı tartışılır, takip ettiği her günlüğün bu amaçları tam olarak yerine getiremediği söylenebilir. Fakat senin günlüğün fotoğrafın teknik yönüne o kadar ağırlık veriyor ki, iş artık fotoğraftan çıkıp geek mastürbasyonuna dönüyor.

  Ben fotoğrafı öğrenen insanların başına gelebilecek en kötü şeyin “altın kurala nasıl uyulur”, “kompozisyonun iyisi nasıl olur” türünden kerameti kendinden menkul sözde fotoğraf eğitimlerine takılmaları, ya da fotoğrafta ışık kaynağını nasıl yıldız gibi göstereceklerini merak etmeleri flian olduğunu düşünüyorum. Sana da samimiyetle fotoğrafın magazin tarafını bir kenara bırakıp kendisi ile ilgilenmeni tavsiye ederim :) Zerre kadar dikkate almamak ve söylediklerime katılmamak elbette tamamen senin tasarrufunda, fakat bu günlüğü fotoğraf-günlükleri.com’a eklersem daha önce bu sebeple eklemediğim günlüklere ayıp etmiş olacağım.

  Sevgiler, selamlar.

 23. kayıp yazar

  (yorumun içeriği yazarın isteği üzerine meren tarafından kaldırıldı)

 24. A. Murat Eren

  Bu kadar alınmana üzüldüm gerçekten.

  Yanıldığını düşündüğüm yerleri tartışmak yerine isteğini yerine getirip yazdığın yorumları siliyorum.

  Bol şans ve başarılar dilerim.

 25. dilara

  Merhaba Meren :)

  Uzun zamandır kafamda olan “ben’ce” başlıklı fotoğrafa dair olan sitemi sonunda bitirdim ve internet ortamından paylaşmaya başladım. Sitede “günlük’ce” adını verdiğim bir de fotoğraf günlüğüm var.  Velhasıl, Fotoğraf Günlükleri adlı siteni ise severek takip ediyorum.  Bundan sonra içinde yer alabilirsem daha bir sevineceğim diyorum :)

  Bu arada son yüz metrede başarılar…  Hayta olan hayta kalır :)  En kısa zamanda aramıza dön demekten kendimi alamıyorum:)

  Sevgiler
  Dilara
   
   

 26. hal yiğit

  Merhaba meren,
  senin siteni takip etmeme rağmen nedense bu fotoğraf günlükleri gözümden kaçmış. alternatif fotoğraf blogları araken tesadüf karşıma çıktı. iyi ki de çıkmış. takip etmekten mutlu olacağım bir blog daha keşfettim :) ben bir fotoğrafçıyım. bu aralar alternatif baskılar üzerine denemeler yapıyorum. geçenlerde tarık zaferde bir sergim oldu. sayfamı ziyaret edersen sevinirim. günlük yazarı olmaya çok çalışıp olamayan kesimdenim ama belki bir gün bir günlüğe konu olurum :)
  doktora içinse geçmiş olsun. görüşmek üzere…
  hale

 27. Kaan CEYHAN

  rss desteği de olsa daha rahat takip etsek olmaz mı?
  (belki var ama ben bulamamış da olabilirim.)

 28. Şener Yıldırımlar

  Umarım başarılı ve devamlı bir proje olur.
  http://senercell.blogspot.com/ adresimde paylaştığım yazılarımı da bu proje içinde görmekten mutluluk duyarım.
  Sevgiler… 

 29. Güney Cüceloğlu

  selam meren,
  bu projeden su an haberdar oldum, ben de http://www.donuz.com/ ile yer almak istiyorum,
  selams!

 30. Ş. Çağrı K.

  Tekrar merhaba! Ben de http://bidortgen.wordpress.com ile yer almak istiyorum. Varol meren. Saygı & Sevgi,
  Ş. Çağrı K.

 31. Özlem DOĞAN

  Merhaba,
  Ben de bloğumda zaman zaman fotoğraflar ekliyorum ve üzerine yazılar yazıyorum. Ancak bloğum sadece fotoğraflardan ibaret değil.
  Farklı şeyler de paylaşıyorum. Ayrıca bazen fotoğraflarıma çeşitli programlarla efektler de ekliyorum. Eğer bu durum sorun yaratmazsa,
  Bloğumun sadece fotoğraf etiketi  ile bu günlükte yer almak isterim. Şöyle ki; http://www.ozzelefekt.blogspot.com/search/label/Foto%C4%9Fraf
  Sevgiler…
   

 32. A. Murat Eren

  Merhaba Özlem,

   

  Gördüğüm kadarı ile Blogspot label’lar için spesifik RSS beslemesi üretmiyor. Dolayısıyla blog’unu eklemem teknik olarak mümkün değil :/

   

  Sevgiler,

 33. Yiğitcan Sümbelli

  Merhabalar. Mail attım fakat ulaşmadı sanırım, ben de özellikle gezerken çektiğim fotoğraflar üzerine yazılar yazıyorum. Benimkini de ekleyebilirseniz çok mutlu olurum :)
  İyi çalışmalar..

 34. Yiğitcan Sümbelli

  Ee tabi adresi yazmayı unutunca olmaz :D
  http://fotoyazmak.blogspot.com

 35. Meren

  Selam Yiğitcan, ilgin için teşekkürler.
  Sadece 3 yazı var günlüğünde. Bence biraz daha devam et, sonra tekrar bakalım :)
  Sevgiler.

 36. Burçay Erçetin

  Selamlar,
  Benim de kendimce bir foto blogum var, zamananotlar adında, kendi çapında.  Blogdaki tüm fotoğraflar bana ait, bir göz atabilirseniz ve hatta linkleyebilirsenz çok sevinirim.
  http://zamananotlar.wordpress.com/

 37. Murat Eray Korkmaz

  Merhabalar,
  Eğer ki hala Fotoğraf Günlükleri ile ilgileniyorsanız ben de nacizane blogumla böyle güzel, seyretmesi/okuması keyifli bir çalışmaya katılmak isterim.
  http://www.gezg.in

 38. Ozlem

  Sanırım yanlış yere yaptım yorumumu. :))
  Neyse ben de bu aileye üye olmak isterim. Bloğum; http://ozzelphotos.blogspot.com/

Bir yorum bırakın, şanınız yürüsün