Katrina Palyaçosu

30/09/2009, 09:04

Katrina Kasırgası sırasında, Pontchantrain Gölü kasırganın yarattığı basınç ile kabarıp şehre taşmış, insanların boğulmasına, tüm şehrin haftalar boyunca su altında kalmasına, telafisi mümkün olmayan zararlara neden olmuştu. Bunun sebebi ise bu tip baskınları durdurmak için yapılmış levee’lerin görevlerini yerine getirmemesi idi.

Levee, bildiğiniz “su seti” demek. New Orleans -çok zeki insanlar tarafından- Mississippi Nehri ile Pontchartrain Gölü arasında kalan deniz seviyesinden daha alçaktaki çanak şeklindeki bir bataklığın içine kurulduğundan, bu su setleri kasırgalar esnasında çok hayati bir önem taşıyor.

Fakat nasıl ki Türkiye’de beklenen İstanbul depremi için dişe dokunur bir önlem alınmıyor, New Orleans’ın politikacaları da levee sistemini yıllarca boşlamışlar…

Sonra da ne olduğunu biliyorsunuz, Katrina Kasırgarsı yüzünden her yeri su bastı ve ortalığın canına okundu. Her neyse.

New Orleans’ta “The Levee” adında, politikacıların ve etraflarındaki insanların gerçek sorunlara dair ortaya koydukları umursamazlık ile dalga geçen aylık bir yayın var (hatta sloganları da “we don’t hold anything back“). Yayının Palyaço Katrina isimli bir de maskotları var (arada bir de ciddi tepkiler çekiyormuş yaptıkları bu benzetme) (dördüncü fotoğraftaki hatun kişi).

Birkaç gün önce bir arkadaşım vasıtası ile bu ayki sayılarında yayınlamayı düşündükleri Palyaço Katrina ve onu bu günlere getiren diğer palyaçolar (şehrin yöneticileri ve önde gelen isimleri oluyor onlar da) ile ilgili bir yazının fotoğraflarını çekmekle ilgilenip ilgilenmeyeceğimi sormuşlardı, ben de “elbette” demiştim. Bu gün o çekimleri yaptık, fotoğrafları az önce kendilerine gönderdim, dergi de yarın baskıya giriyor.

Çok keyifli bir proje idi, hepimiz çok eğlendik. Hemen çekimlerden bir kaç fotoğrafı sizinle de paylaşayım istedim:

Bu da böyle bir anımdır.

Tags: , ,

“Katrina Palyaçosu” için 13 yorum yapılmış.

 1. elif uzer

  merenbey,

  dugun fotolarinin uzerine bu calisma cok acayip olmus. senin cektigin fotolari artik taniyabiliyorum sanki (taniyamiyorsam suc bende (smiley)) merenbey tarzi

 2. Okan Özeren

  Selam,

  Bu ciddi tepkiler, tepki bekledikleri insanlardan geliyorsa ne mutlu onlara ki, yaptıklarının meyvesini yiyorlar az da olsa.

  Sanırım bu aralar, aktivist damarlarındaki kan akışında kayda değer bir debi artışı yaşanıyor :)).

  Bir de, balık gözü objektifinin hakkını fazlasıyla vermişsin.

 3. Firat Ustun

  Selamlar Meren,

  Calismalar super, devami da gelecek, artik eminim. Ilerde ben taniyorum ki diyebilecegimiz unlu bi fotorafci arkadasimiz olacak :). Romanya\’dan selamlar

  Firat

 4. kültür mantarı

  düğünler dergi çekimleri.. :)) kıskanıyoruz

 5. Düygü

  The Levee dergisinin online baskısı: http://www.nolevee.com/

 6. Sfenks

  Kesinlikle balık gözünün hakkını vermişsin. Bende bu kadar hoş resimler çekebilmem için 40 fırın resim çekmem gerek. Daha makinayı keşfedemedim kaldıki balık gözü alıp çekerim yaa demekle olmuyormuş. Çok çalışmam lazım çookkk

 7. Sina

  Hayirli olsun :)

  Sen bu balik gozu lense kaptirdin iyi isler yapiyorsun ve dusunmeye basladi acaba alsam mi ben de bir tane :)

  Yalniz senin su balik gozu ile panoramik olayini devam ettir yahu. Derim ben
  Operim istanbuldan

 8. filiz tülü

  balık gözü lensle çekim yapmak hayli ilginç geliyor bana. Çektiğin fotoğraflar insan – potre ağırlıklı. Neden balık gözü tercih ettiğini merak ettim doğrusu.

 9. A. Murat Eren

  balık gözü lensle çekim yapmak hayli ilginç geliyor bana. Çektiğin fotoğraflar insan – potre ağırlıklı. Neden balık gözü tercih ettiğini merak ettim doğrusu.

  İnsan ve portre fotoğrafları çekmek için balık gözü lens tercih edilmemesi gerektiğine dair bir şey var da ben mi duymadım yoksa? :) Retorik/komikçi soruyu bir kenara bırakıp ciddi bir cevap verecek olursam, evet haklısınız, balık gözü lenslerin benim çekmekten hoşlandığım fotoğraflar için en iyi tercihler olmadığına katılıyorum. Fakat bu lensi alırken bunun güzel bir “challange” olacağını ve üstesinden gelebileceğimi düşünmüştüm. Açıkçası çok da mutsuz değilim sonuçlarla dair. Siz ne kullanırdınız, neden onu kullanırdınız yazın isterseniz, ardınızdan okuyacak kişilere ışık tutsun.

  Selamlar.

 10. filiz tülü

  Merhaba
  Acemi birisi olarak sadece meraktı benimkisi.
  Yoksa “ben olsaydım şunla çekerdim gibi ” gerçekçi olmayacak bir fikri nasıl verebilirim.
  Belki bir gün ama bugün değil..

 11. A. Murat Eren

  Bana göre mevzu fotoğraf olduğunda fikirlerin gerçekçiliği onları kıymetli kılan özelliklerden belki de en önemsiz olanı. Ama siz bilirsiniz tabi. Bir gün bekleriz madem.

  Selamlar.

 12. fotoğraf çekme oyunları

  gerçekten güzel fotoğraflar. palyaçoların herbiri birşeyler anlatıyor yüz ifadelerinde. fotoğraf çekende tabi müthiş bir iş çıkarmış.

 13. Yunus Emre GÜL

  Fotoğraflar harika, tebrikler. Bende Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim ve fotoğraf tutkunuyum smile emoticon:) Sevgiler.

Bir yorum bırakın, şanınız yürüsün