Jason Ricci

13/10/2009, 06:11

Jason Ricci, Gürer Özen sayesinde keşfettiğim harika insanlardan birisi (Gürer sayesinde keşfettiğim diğer harikalıklardan ilk aklıma gelenler arasında Ricky Jay ve Boys Anılar‘ı sayabilirim, siz de Gürer’in ne kadar şaheser bir insan olduğunu anlayabilirsiniz). Gürer’in mızıka çalmaya olan ilgisi sayesinde hayatımıza girmiş olan bu mızıka virtüozunun New Orleans’ta bir konseri vardı geçen gün.

Konser olayına geçmeden önce mızıka çalmayı bilenlerin çok etkileneceğini tahmin ettiğim aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum (bu videoları Vimeo’da bulamadığım için hep YouTube’den gidiyorum, erişemeyi halâ bilmeyenler kusura bakmasınlar):

Zaman içerisinde YouTube’deki neredeyse tüm videolarını izledim, izledikçe daha çok sevdim Jason Ricci’yi. Hem çalma tekniklerini hem de mızıka modifikasyonlarını uzun uzun anlatan paylaşımcı bir kişi olması da ayrıca saygı duyulası bir şey bence.

Normalde “işim” ya da “hobim” olmayan her şey ile ilgili ziyadesiyle düzensiz ve sallapati bir şahıs olmama rağmen New Orleans’a geldiğini öğrendiğim Jason Ricci’nin konser tarihini aylar öncesinden işaretlemiştim. New Orleans’ın leziz caz barlarından birisi olan, aynı zamanda bizim evimize 5 dakika uzaklıkta olan Mapple Leaf‘te çalacaktı ve gitmezsek bize yazıklar olsundu.

Neyse. Konser günü Duygu ile beraber konser mahalline vardığımızda başlamasına henüz 15 dakika olduğunu öğrendik. Dışarıda beklemeye karar vermiştik ki Duygu “aa şu bankta oturan bizim eleman değil mi?” dedi. Hakikaten oydu, selamlaştık, “sen Ricci misin bakayım?” dedim, “he canım” dedi. Kendisine “Türkiye’deki bir arkadaşım sayesinde tanıdım seni, konserin olduğunu öğrenince kaçırmak istemedim, geldim” dedim. Ne kadar sevindiğini anlatamam. Çok samimi, çok doğal, çok keyifli bir adam olduğunu keşfedince orada olan menajerine dönüp “bunun ayakları halâ yere basıyor, müthiş” filan dedim, o da bana “öyledir Jason” dedi, gülüştük filan. Bu arada Jason Ricci Gürer’e selam söyledi, “keşke çağırsalar, Türkiye’de de çalsam” dedi. Babylon’dur, Nardis’tir kim varsa İstanbul’da haberi olsun, tanıyanlar edenler haber versin, çağırsınlar bu adamı.

Konser anlatması mümkün olmayan bir güzellikte idi. Başta konsere gitmemeyi düşünen Duygu konser sırasında mest oldu (hayatı boyunca gittiği en güzel, en derin konser olduğunu söylüyordu bir ara :)). Keşke size Jason Ricci’nin ne kadar içten çaldığını, konser sırasında çaldığı mızıkaları eline alır almaz sanki mızıkalar kendisinin doğal bir uzantısıymış gibi onlarla bütünleşiverdiğini, gitaristi ile arasındaki yoğun müzikal iletişimi, doğaçlama kabiliyetini kelimelerle anlatmak mümkün olsaydı da anlatsaydım. Hani bazen öyle bir müzik dinlersiniz ve hayata dair gizlerden birisine vakıf olduğunuzu hissedersiniz ya, o seviyede şeyler çaldı Ricci.

Kapı önündeki sohbetin de verdiği cesaretle istediğim kadar yaklaşıp istediğim gibi fotoğraflar çektim konser boyunca. Bir ara sahnenin üzerine çıkmış orada fotoğraflar çekiyordum, o derece. İşte fotoğraflardan bir kaçı:

Sesi öyle inanılmaz değildi (belki de mızıka ile kıyasladım ister istemez, “mızıka çaldığı kadar iyi şarkı söylemiyor” sonucuna vardım sonra da, bilemiyorum), fakat şarkı sözleri çok çarpıcıydı. Bu arada Sandman okumuş olan sevgili okurlarım söylesin, burada kendisi Sandman’e benzemiyorsa nedir:Bu fotoğrafın ise ayrı hastası oldum, dönüp dönüp tekrar bakıyorum:

Mapple Leaf’ı terk ederken fotoğrafları hızlıca Ricci’nin menajerine gösterdim. O kadar beğendi ki kopyalarını kendisine göndermeyi unutmamam için hemen oracıkta bana bir hatırlatma e-postası attı. Eve gelince gönderdim. Komik bir tesadüf, ben bu günlük yazısını yazarken bana geri yazmış ve fotoğraflara ne kadar hasta olduğunu belirtmiş, çok sevindim. Hatta şöyle eklemiş: “If we ever need a photographer in NOLA, you are our man” :)

Jason’ın kapı önü sohbetimiz esnasında bana verdiği özel pozlardan birisi de şu idi, sürprizi buraya kadar okuyanlara sakladım (belki de yıllar sonra “acaba Merenbeyefendi bu fotoğrafı nasıl etmiş de çekmiş” diyecek birileri :p)

Açıkçası yeni flash’ımı kullanmayı öğrendikçe onu daha da çok seviyorum. Konser iki gün önce olsa idi bu fotoğrafları çekemezdim. Konserin flash bilgi ve becerimin tam kıvamında olduğu bir ana denk gelmiş olması da çok güzel bir rastlantı oldu (tüm fotoğraflar Nikon D300 + Nikkor 50mm prime lens + SB-900 flash ile 640 ISO’da çekildiler).

Tags: , , ,

“Jason Ricci” için 17 yorum yapılmış.

 1. Gürer

  Helal!

  Harmonikada kendine özgü yeni bir tarz yaratmış bir adam bu. Gelecekte bir klasik olacağından eminim. Garip bir şekilde çok az biliniyor.

 2. Gürer

  Yeni tanıyanlar için şu video da kulak açıcı olacaktır:

  http://www.youtube.com/watch?v=NdUkGV7pGzg

 3. Ozgur Tekinsen

  Etkileyici..
  Hem fotograf cekip hemde konserden haz almak ayrı bir zanaat kanimca.
  Ben bunu pek beceremiyorum. Aklimda hep fotograf kareleri ucusuyor o anda.

 4. A. Murat Eren

  Harmonikada kendine özgü yeni bir tarz yaratmış bir adam bu. Gelecekte bir klasik olacağından eminim. Garip bir şekilde çok az biliniyor.

  Evet, harmonika çalan neredeyse herkes biliyor, harmonika çalmasa da çok sevecek olan bir sürü insan ise adamın varlığından habersiz. Jason dışında birileri bir yerlerde işlerini iyi yapmıyorlar belli ki. Ama dediğin gibi, er-geç tanınacak.

  Hem fotograf cekip hemde konserden haz almak ayrı bir zanaat kanimca.
  Ben bunu pek beceremiyorum. Aklimda hep fotograf kareleri ucusuyor o anda.

  Benim içi de öyle idi aslında, sadece arada bir durup kendime harika bir konser olduğunu hatırlatmaya çalıştım. 1 çektiysem 2-3 dinledim.

 5. caglar10ur

  Fotoğrafların tek kelime ile hastası oldum, flaş doğru kullanılınca demek güzel bir şey olabiliyormuş diyerek şaşırdım son olarak da kocaman öptüm :)

 6. Eren Türkay

  Harika, harika! Hastası oldum efem, devamını bekliyoruz merakla.

 7. Murat Gündüz

  oha adam ikinci fotografta resmen sandman!!!…

  ilk fotografin hastasi oldum.

  Maple Leaf benim favori mekanimdi(r), barmeni beni gorunce Abita`mi elime tutustururdu :( o kadar yani :)

  Gurer beyin verdigi linki habire tikliyorum gunicinde, o nasil bir soludur,
  hastasi oldum ben de bu adamin,

  yasa dostum, ellerine saglik merenim.

 8. Nesobaby

  çok profesyonel !
  yarışma sevmeyen birisi olsan da şu yarışmaya katılabilirsin belki ..
  http://www.worldphotographyawards.org/festival.aspx

 9. Sina

  Hayırrrrrrrr yurtdışı yarışmaya katılma. Olur mu öyle şey. Yurt içinde katıl. Hatta mümkünse fotografevi düzenlesin :)) dışarıdaki yarışmalarda neler dönüyr a bir bilsen :))))

  Ben açıkçası flaş kuıllanımına bayıldım. Son fotoğrafta flaştan bahsedinceye kadar fotoğrafların flaşlı olduğu aklıma gelmemişti. Açıkçası çok başarılı buldum. Yansıttığını düşünüyorum? Ama dış mkanda bankın üzerindeki fotoğrafta da çok çiğ değil? Direkt vurdururken flaşı birde ortam ambiansını almak için enstanteneyi düşük mü tuttun acep?

  Tonlar da pek bir schön efenim.

 10. sema

  Fotograflar güzel ama bu kadar da flaşa vs. ye bağlamak yanlış bence. Evet isteğiniz şeyi ortaya koymaya elbette yardımı dokunmuş ama önemli olan fotografataki duygu değil mi? Sonuçta kişinin duygularını coşkusunu ne güzel de kaydetmişsiziniz.

 11. A. Murat Eren

  Yorumlar için teşekkürler :)

  Nesobaby, Sina’nın da dediği gibi yurt içinde bir yarışmaya katılmak -işin içindeki heyecan ve sürpriz faktörü de hesaba katıldığında- daha cazip duyuluyor :p Yine de önerin için teşekkür ederim. Sony’nin yarışmasını çok seviyorum, hatta 2009 sonuçlarını çok çok beğenmiştim, fakat ben öyle şeylere başvurmayı filan beceremem (felaket tembel bir insanımdır mevzu yarışmalara, sınavlara, testlere gelince).

  Sina, tahmin ettiğin gibi flaşı yansıtıyorum (hatta şöyle serseri bir videoya denk gelmiştim geçen). Işığın bu kadar yumuşak olması nereden hangi açı ile yansıttığım ile çok ilgili.

  Mesela dışarıdaki fotoğrafta flaş geriye dönük. Arkamdaki duvardan yansıyor, böyle bir durumda TTL sağlıklı bir tahmin yapamayacağı için elle ayarlamıştım flaşın gücünü. Bankın demirleri üzerindeki yansımadan anlayabilirsin, sanki kocaman bir softbox kullanılmış gibi. Orada biraz şanslı idim, flaşın gücünü resmen attım tuttu (sonuçta adama “aa onu bir daha yapar mısın” deme şansın yok o noktada :) çekemediysen gitti bitti durumu).

  İçeride ise bulunduğum yere göre tavandan ya da duvardan yansıtıp 45 derecelik açı ile de flaşın üzerindeki bouncer’ı kullandım, yarım çıkarıyordum ama dışarıya. 45 dereceden bouncer alanı yarıya, yarım çıkarmaktan da yarıya düşünce sanki noktasal bir ışık kaynağı gibi davranıyor kerata, duvar tavan ortamı yumuşak şekilde aydınlatırken bouncer da yakında olan objeleri güçlü aydınlattı (bunu da orada keşfettim).

  Enstantaneyi ise 60′ın altına hiç düşürmedim (adam atom karınca gibi, yerinde durmuyor ki). Flash olayları çok karışık ve keyifli. Bir miktar öğrendiğime kanaât getirdiğimde bir şeyler karalayacağım.

  Sema, teşekkür ederim çok naziksiniz efendim :) Fakat o gece flaşın yardımı olmasa idi bu fotoğrafların hiç birisini çekemezdim sanırım..

  Selamlar.

 12. Oğuz Dinç

  Fotoğraflar gerçekten müthiş.

 13. Nilay ŞAHİNKANAT

  çok güzel fotograflar… şu flash olayına bittim. en kıl olduğum şeydir kendileri.

  biraz daha bişiler öğren de en kısa zamanda paylaş bizimle. bizde hazıra konmanın refahı içinde okumanın keyfini çıkaralım. ve en kısa zamanda pratik yapalım..

 14. S. Çallı

  Ricci harmonica’da döktürürken sen de fotoğraflarda döktürmüşsün görülen o ki. Fotoğrafçılarını da buldu hem adamlar artık :) Son iki poz kıyak olmuş ayrıca :)

 15. A. Murat Eren

  Teşekkürler :)

  Geçen Hollanda’da bir konseri varmış Ricci’nin, Hollanda’da yaşayan ve fotoğraflarımı meren.org’dan takip eden birisi gidip “senin New Orleans’ta çekilen fotoğraflarını gördüm Ricci ağabey, leziz olmuşlar” demiş, Ricci de “evet, sonraki albüm içerisinde kullanmayı düşünüyoruz o fotoğraflardan bir tanesini” demiş. Bu Hollanda’lı arkadaş dün Facebook’ta mesaj atıp anlatmış. Olur mu olmaz mı bilinmez tabi ama hoş bir ayrıntı olduğundan yazayım dedim :)

  Selamlar.

 16. Meren’in Fotoğraf Günlüğü | Haber

  [...] Jason Ricci [...]

 17. Tayfun

  Yıl 2013 oldu, bu adam hala olması gerekenden daha az tanınıyor maalesef. bir tavsiye de benden gelsin. jason’ın kendi yazdığı şarkısı… http://youtu.be/T4qTX-Jd2zM

Bir yorum bırakın, şanınız yürüsün