Ekipman

Burada daha önce kullanığım ve an itibarı ile kullanmakta olduğum ekipmanlara dair bir liste tutmaya karar verdim.

Sayfanın yorumları açık, soru sormak serbest :) Fakat “Samsung DXÖ55 mi Orite SXTĞ mi alsam” mukabilinden sorular sormazsanız sevinirim. Hangi fotoğraf makinesini almak istediğini bilemeyen kişiler için şuradaki yazı, “iyi fotoğraflar çekmek için iyi ekipman ne kadar gerekli mi acaba” diye düşünenler için ise buradaki yazı var. Bu listeyi daha çok hangi ekipmanlar ile ilgili spesifik sorularınıza yanıt verebileceğimi görün diye hazırladım.

Fırsat bulmuşken şu naçizane tavsiyemi de yinelemek isterim: lütfen elinizdeki ekipmanın hakkını verene kadar para harcamayın, fotoğrafı bir tüketim çılgınlığına çevirmeyin (o parayla gidip dondurma alın mesela (ya da Bolulu Hasan Usta’ya gidip tavuk göğsü yiyin ve fotoğrafla ne yaptığınızı, elinizdeki ekipmanın sizi neden tatmin etmediğini uzun uzun düşünün)).

Şimdi var:

 • Nikon D700
 • Nikon 20mm f/2.8 (Hayal kırıklığı lensi, keskin değil, kenarlardaki geometrik bozulma katlanılacak gibi değil, ama geniş, hafif ve ufak) (bunlar bununla çekildi)
 • Nikon 50mm f/1.8 (Nikon’un en sevdiğim lensi bu lens olabilir, f/1.4′e harcamayın paranızı) (bunlar bununla çekildi)
 • Nikon 85mm f/1.4 (2010 yılı itibarı ile sahip olunabilecek en iyi portre lenslerinden bir tanesi, bir Nikon fenomeni)
 • Nikon 24-70 f/2.8 (Nikon’un eksisi, artısı, alternatifi bol lensi, fotoğraftan para kazanmayanlar almasın, alamadığı için de üzülmesin)
 • Nikon SB-900
 • Nikon SB-600

Eskiden vardı:

 • Nikon D70
 • Nikon D200
 • Nikon D300
 • Nikon 85mm f/1.8 (geldiği gibi düşürüp kırdığım bir lens, fakat kırmadan önce güzelce test etmiştim ;))
 • Nikon 10.5mm f/2.8 (fisheye) (bu lens kullanırken en çok keyif aldığım lenslerden birisi idi, D700′e geçince yollarımız ayrıldı, halâ çok özlüyorum, ne güzel lensti o) (bunlar bununla çekildi)
 • Sigma 10-20mm f/4-5.6 (diyaframı yüzünden düşük ışık koşullarında süründürmesine ve kenarlardaki bozulmalara rağmen sahip olduğum dönemde en sık kullandığım lens idi) (bunlar bununla çekildi)
 • Nikon 18-200mm f/3.5-5.6 (“18-200, ne aralık ama, bunu ben hiç çıkarmam ki makinemden” diyerek aldığım fakat sonra neredeyse hiç kullanmadığım bir lens idi kendisi) (bunlar bununla çekildi)

 

 

 


“Ekipman” için 22 yorum yapılmış.

 1. Adem

  Sanki tripod eksikliği var gibi ve filitreler yok sanırım ?

 2. A. Murat Eren

  Sanki tripod eksikliği var gibi ve filitreler yok sanırım ?

  Üçayak kullanmayı gerektirecek fotoğraflar çekmiyorum genellikle, dolayısıyla bahsetmeye değer bir üçayak sahibi değilim.

  Filtreye de pek ihtiyaç duymuyorum. Zaman zaman circular polarizer ve Cokin gradual density kullanırdım, artık onları da kullanmıyorum.

 3. Fatih KISA

  Nikon 50 mm f/1.8 nedense Bendeki D700 ile başarılı bir performans göstermiyor. Vasat bir kalitede fotoğraf veriyor.

 4. Mehmet

  Kamera askısı olarak ne kullanıyorsunuz ? Orjinal nikon mu yoksa başka bir marka mı ?
  Ben Black rapid rs-4 askılarına bakıyorum da, tripod yerinden bağlanıp, bel hizasında taşımak için. Bu askılar hakkında bilginiz var mı?
  http://tinyurl.com/y23nkjb
  Teşekkürler,
   

 5. A. Murat Eren

  Kamera askısı olarak ne kullanıyorsunuz ? Orjinal nikon mu yoksa başka bir marka mı ?

  Orijinal Nikon askısı kullanıyorum, kimi zaman flaş + kocaman bir lens ile 8-9 saat ayakta kalmam gerekiyor, bilek ağrısı dışında bir problem yaşamadım, ki o da askı ile çözülebilecek bir şey değil. Dolayısıyla üçüncü parti askı çözümleri hakkında hiçbir bilgim yok :)

 6. Gül

  Bunlari okudukdan sonra Dondurma yemeye kara verdim cok tesekkürler :)  Süper  USTA

 7. Hakan

  Öncelikle çok güzel bir blog hazırlamışsınız tebrik ediyorum sizi. Son derece bilgilendirici yazılar yazmışsınız ve tecrübelerinizi içtenlikle paylaşmışsınız.
  Size 2 sorum olucak:
  - Yukarıda Nikon 50mm f/1.8 lesni 1.4 lük yerine önermeniz hoşuma gitti ancak siz 1.8 lik ile loş ortamlarda veya ışığın az olduğu mekanlarda 1.4 lük de ki gibi iyi performans elde edebiliyor musunuz? Bunun doğrultusunda daha çok para harcanmaması gerektiğini düşündüğünüz lens şu anda ki fiyatı 440 dolar olan Nikon 50mm f /1.4 AF-S mi yoksa fiyatı 342 dolar olan Nikon 50mm f/1.4 AF-D mi?
  - Nikon 85mm f/1.4 lensinizin şu anda ki fiyatı 1224 dolar. unu merak ediyorum yukarıda 1.4 lüğe para harcanmamasını tavsiye ettikten sonra neden 450 dolarlık 85mm f /1.8 i tavsiye etmediğiniz? Bunu soruyorum çünkü aralarında gerçekten çok büyük bir fark olup olmadığını merak ediyorum. Ben geçen gün B&H de denedim 1.8 liği son derece hızlı ve gayet sağlam bir lens gibi geldi. 1224 dolarlık 1.4 lüğü tercih etmenizin sebebi nedir?
   
  Ayrıca DX den FX dünyasına geçmiş olduğunuz için ekipman konusunda sizin tavsiyelerinizi dinlemekten mutluluk duyarım. Fotoğrafçılıktan para kazanmıyorum fakat maddi imkanım FX dünyasına girmeme izin veriyor. yaklaşık 2 senelik bir DX tecrübesinde sonra FX e geçme planları yapıyorum şu günlerde. Şimdi ki ekipmanım d60 ve d300 lensler ise 18-55mm VR 55-200mm VR 10-24mm geniş açı lens. Çanta olarak Tenba ve think tank kullanmaktayım. Filtreler ise B+W circular polarizer 52mm ve de Hoya multicoated UV. Bodylerden d60′ı, lenslerin ise hepsini satıp D700 almayı planlıyorum.
  Bilmenizi isterim ki bu işin tüketim çılgınlığı ile alakası yok. D3 alma imkanım olmasına rağmen teknik özelliklerini ve bir çok makaleyi okuduktan sonra ve 1 aylık d3x tecrübemden sonra d700 almaya karar verdim. Lenslere para harcamanın daha mantıklı olduğunu bilmeme rağmen  d700 e para harcamak istiyorum. Nedeni ise landscape ve portre konusunda ve yüksek iso larda ki yüksek kalite konusunda son derece mükemmel bir body olduğunu düşünmem. Benim amacım landscape ve karanlık koşullarda yüksek kalitede işler çıkarmak bu yüzden d700 almayı planlıyorum.
  Alıcağım lensler konusunda benimle fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Bu aşağıya sıralayacağım alternatif lens önerileriniz var ise lütfen benimle paylaşın.
  Almayı planladığım lensler ise şunlar:
  Normal:

  Nikon 50mm f/1.4 AF-S $434
   
  Tele-zoom:

  Nikon 70-300mm VR
  $519
   
  Wide Angle:

  Nikon 18-35mm
  $549
  veya
  Nikon 20-35mm
  $500
  veya
  Nikon 16-35mm f/4 VR
  $1150
  Macro: (İleride almayı düşünüyorum)

  Nikon 105mm f/2.8 VR
  $810
   
  Çok teşekkür ediyorum sorularımı okuduğunuz için. Başarılarınızın devamını görmeyi umuyorum.
  Şimdilik hoşçakalın..
  HAKAN YORGANCI
   

 8. A. Murat Eren

  Merhabalar,

  Geç yanıt için üzgünüm :/

  loş ortamlarda veya ışığın az olduğu mekanlarda 1.4 lük de ki gibi iyi performans elde edebiliyor musunuz?

  Edebiliyorum. Nikon 50mm f/1.4 ile uzun vakit geçirmedim, fakat f/1.8 ile hiçbir problem yaşamadım.

  Bunun doğrultusunda daha çok para harcanmaması gerektiğini düşündüğünüz lens şu anda ki fiyatı 440 dolar olan Nikon 50mm f /1.4 AF-S mi yoksa fiyatı 342 dolar olan Nikon 50mm f/1.4 AF-D mi?

  İkisi de aslında.. Fakat illa alacak olsa idim AF-S olanı tercih ederdim. Zira makinenin yaptığı oto-fokusu elle değiştirip güncelleyebilmek benim için önemli.

  Ben geçen gün B&H de denedim 1.8 liği son derece hızlı ve gayet sağlam bir lens gibi geldi. 1224 dolarlık 1.4 lüğü tercih etmenizin sebebi nedir?

  85mm f/1.8′i tavsiye etmiyor değilim. Hatta hakkında yazdığım yazıyı okursanız tavsiye ettiğimi de görebilirsiniz :) f/1.4′ü de ben tercih etmedim aslında. Bir başkası bu lensi bana satın aldı. Gayet memnunum kendisinden, o ayrı. Fakat yollarımız talihsiz bir şekilde ayrılmasa idi f/1.8′den de ziyadesiyle memnundum. Şu fotoğrafı çeken bir lensten nasıl memnun olunmaz.

  Verdiğiniz liste hakkında ise benim şahsi görüşlerim şunlar: 50mm iyi tercih. Full frame bir fotoğraf makinesinin 50mm lens olmadan kullanmak neredeyse ayıp. 70-300 bildiğim kadarı ile DX boyutlu sensörler için. Eğer gerçekten öyle ise boşuna almayın. Geniş açı lenslerin hepsini boşverip bir tane 20mm f/2.8 prime alın. Uzun vadede çok daha mutlu olursunuz. 105mm micronun çok iyi bir lens olduğunu duydum, fakat hiç kullanmadım.

  Selamlar.

 9. Hakan

  Cevabınız için çok teşekkür ederim. Son derece yararlı oldu benim için. 70-300mm liğin bende DX için üretilmiş olduğunu düşünüyordum fakat dx fx vea 35mm hepsinde kullanılabiliceğini öğrendim hatta gidip B&H de denedim uzun bir süre D3S ile. Bugün Sigma 10-20mm liği denedim oyuncak gibi geldi bana ve birde 10mm de ki bozulma farkedilmeyecek gibi değildi ama fiyatı son derece uygun. Fakat almayı yinede düşünmüyorum. 20mm f / 2.8 tavsiyenizi mutlaka dikkate alıcam ve hatta denemeye çalışıcam. Son olarak belirtmek isterim ki, bu gece uzun bir süre yerli, yabancı fotoğrafçılar hakkında yazdığınız yazıları okudum ve çok şey öğrendim sayenizde. Bunun içinde ayrıca teşekkür ediyorum değerli bilgilerinizi özenli bir şekilde bizlerle paylaştığınız için.
  İyi çalışmalar..

 10. Safa Küçüköner

  Murat merhabalar,

  öncelikle,  fotoğrafa yeni başladığımı ve henüz araştırma içinde olduğumu söylemek durumundayım.Teorik bilgileri okuyorum, her gün deli gibi yüzlerce fotoğraf inceliyorum diyebilirim.Bu süreç içinde başlangıç olarak seçeceğim makineyi de araştırmaktayım tabiki.Hemen hemen her modelin özelliğini biliyorum diyebilirim. (Canon ve Nikon için söylüyorum bunu) Ama özellikleri biliyor olmak pratikte test etmekten çok apayrı sen de biliyorsun.Kafamda şuan için iki model var, Nikon D90 ve Canon 50D.Bu iki makineyi sorduğumda aldığım cevap elbette Canon 50D oluyor ve hemen ekleniyor “bu iki makine aynı sınıf bir kamera değil, kıyaslanamayacak farklı sınıf bodyler”

  Senin fikrini merak ediyorum. O mu bu mu diye sormuyorum, daha çok kullanımdaki farklılıkları, performansları.. vs.  Ben her iki makineyle çekilen fotoğrafları inceledim uzun uzun, ne yalan söyleyeyim fark göremedim.Fakat şunu belirtmek isterim, Canon ile çekilmiş fotoğraflarda, renklerde Nikona göre matlık söz konusu gibi ve bu benim çok hoşuma gitti.Doğru bir tespit mi bilmiyorum çünkü bazı resimlerde filtre kullanımndan kaynanaklanan renk değişimleri de olmakta heralde.Neyse fazla kafa şişirmek istemiyorum sadece senin bu modellerle ilgili ve seçilecek lensler ile ilgili fikrini merak ediyorum.

  şimdiden teşekkürler..
   
   

 11. A. Murat Eren

  Selam,

  Ancak sahip olduğum ya da kullandığım ekipmanlarla ilgili sorular geldiği zaman verdiğim yanıtlar bir işe yarıyor gerçekten. Diğerlerinde ise şu etkili oluyor.

  Nikon D90 ve Canın 50d. Ne diyebilirim ki, ikisini de kullanmadım. Hiçbir şey demememiş olmamak adına “Nikon D90 bin basar. Nikon lenslere sahip olmak her zaman daha avantajlıdır” diyebilirim, ciddiye almak sana kalır ;)

  Selamlar.

 12. Uğur Atik

  Selamlar Murat bey,
  Yazılarınızı bir arkadaşımın tavsiyesi ve sizi keşfi ile okumaya başladım. Açıkçası kısa süredir fotoğraf çekiyorum … Birazda gevezelik yapıyım .. Sizin tüm yazılarınızı okudum ki okumaya şiddetle devam ediyorum… Bende uzun yazabilirim biraz şimdiden af ola … Fotoğraf çemiyordum resim çizen birisiydim iki yıl oluyor bi arkadaşım sen neden fotoğraf ile ilgilenmiyorsun dedi .. Hadiii gittim bir Sony DSC H10 kompact bir makine aldım … Baktım sonra değiştirmek konusunda gittim Nikon D5000 aldım…. 9 ay oluyor D5000 alalı .. Nikon buarada benim olayım .. Szinde dediğiniz gibi insana farklı bir haz vermekte … Ve kafama D700 takmıştım ki sonunda dayanamadım daha diğer makinenin garantisi var iken ne yaptım ettim aldım D700 … Çok mutlu ve mesuduz aslında .. Yanında da bir tane 50mm 1.8 aldım. Şimdilik yetiyor. Fakat bir tanede bütçemi sarsmayacak bir lens daha istiyorum .. geniş açılı bir zoom lensimde olursa yeterli olacak bana … arkadaşım tamron 28 – 75 2.8 önerdi… nasıldır test etme imkanı buldunuz mu hiç .. Birde tabiki 24-70 efsane fakat eski sürümü olan 35 – 70 buldum .. biraz inceliyorum aslında … Bir sorum daha olacak burası yerimi bilmiyorum fakat sert ışığa maruz kalıyorum filtre kullanamadan nasıl bir atraksiyon ile çözebilirim .. Pozlama telafisi konusunda bazı makalelere bakıyorum fakat sizde D700 kullanıyor olmanız daha ilgi çekici benim için … Sevinirim yardımcı olursanız … http://soliondier.deviantart.com/ burda D700 ve 50mm 1.8 ile çektiklerimden bir kaçı bulunmakta …
   
  Şimdiden teşekkür ediyorum bu arada tebrik ediyorum bu güzel blog sayfası için … okumayı sevenlere bulunmaz bilgilendirici ve eğlendirici bir ortam ..
   
  İyi Çalışmalar

 13. dream

  meren selamlar,
  nikon’un 1990′larda popüler olan 28-70 af-d f:3,5-4,5 gbi bir lensini kullandın mı?fotokritik ekipmanında görünüyor ancak yazıda yok?umarım en azından bi aralar kullanmışsındır da kit lensten kesinlikle daha iyi olduğunu söyleyebilirsin,fiyat olarak cezbedici de:)
  selamlar.

 14. A. Murat Eren

  Merhaba dream,

  Nikon’un 18-70mm f/3.5-4.5 lensini kullanmıştım ve çok memnundum. Fakat Nikon’un yeni kit lensleri beklenmedik harikalıkta performansa sahip olabiliyorlar. Eski bir lense yönelmeden önce kit lenslerle ilgili okumak iyi bir fikir olabilir :) Mesela D5000 ile gelen kit lens tek kelime ile müthiş (o fiyata alınabilecek bir mid-range zoom lens için).

   

  Selamlar.

 15. Koray

  Merhaba,
  Canon-Nikon yarışına ne diyorsunuz? Bende Canon 500D var ama %100 görüntü kalitesinden pek memnun değilim. Değişik objektiflerim de var ama genelde bir netsizlik sorunu var. Nikon’ a geçmeye değer mi?

 16. ümit

  d700,  iso konusunda nikon haricinde kime dövülür hocam ?

 17. Hakan Oktay

  Selam,

  Maalesef blogunu yeni farkettim keske daha once haberim olsaydi . Verdigin teknik  destek ve her zamanki espirili yaklasimin gercekten cok hos. Bir nikonsever ve eski bir tanidigin olarak blogunu elimden geldigince takip etmeye calisacagim.

  Yurekten tebriklerimi sunup, basarilarinin devamini diler ilk sorumu sorarim hocam:

  18-105 kit lensi ile nikon D90′im ve 50mm nikon f/18′im var.Portre cekimler icin 85mm elzem mi yoksa mevcut 50mm ile (dx govdelerdeki 1,5 carpan faktoru nedeniyle) fx govdeye gecene kadar idare etmekde fayda var mi? Bir de Nikon 105mm DC denen sukelayi benim croplu D90′da kullanmak ne sonuc verir (yine crop faktorunu dusunulecek olursak) yoksa bu hareket lense hakaret etmekten baska bir isime yaramaz mi ?  :))
   
  Yorumlarin icin simdiden cok tesekkurler dostum!

  Hakan Oktay
  http://www.hakanoktay.net

 18. nihan

  Murat selam,
  Siteyi ve yazilarini keyifle takip ediyorum.
  Bu yaziyi ilk okudugumda lens secimlerimde ciddi etkisi olmustu.
  Bu ekipman listesini varsa bu yazidan sonra kullandigin yeni lens ve aksesuarlarla guncellemen mumkun mu?
  Yakinlarda bi portrait cekim icin white reflector almam gerek, studio cekimi yapmadigini biliyorum ama yine de bildigin ya da onerebilecegin birsey var mi?

  Tesekkurler, sevgiler :)

 19. Volkan

  Selamlar Meren;
  Öncelikle yazılarını çok uzun bir süredir büyük bir zevkle olduğumu ve teşekkürlerimi sana iletmek isterim. Yaklaşık 2 senedir fotoğrafçılık teknikleri ve terimleri üzerine birçok makaleyi merakla okudum. Bir DSLR makine alıp amatör olarak fotoğrafçılığa başlamak hep aklımda idi ve elime geçirdiğim her DSLR’nin ayarları ile oynayıp çekim denemeleri yapmaktan büyük haz aldığımı fark edince de bir DSLR almaya karar verdim.
  Başlangıç olarak portre ya da yakın çekimler yapmak istiyorum. Özellikle alan derinliğini konu alan fotoğraflar son derece ilgimi çekmekte. Bu nedenle bir adet AF 50/1.8D LENS başlangıç için fazlası ile yeterli olur gibi düşünüyorum. Hem fiyatı uygun hem de bu alanda deneyim elde edebilmek için iyi bir seçim gibi duruyor. Ancak başlangıç için almayı düşündüğüm makine Nikon D5200 ve bu body’de auto focus özelliği bulunmuyor. Bahsettiğim 50mm’lik lenste de auto focus özelliği yok ve aynı lensin AF özelliği olanı fiyat olarak 2.5-3 kat daha fazla. İşte tam da burada bir ikileme düştüm. Sonuçta AF önemli bir özellik ve yokluğu zaman zaman canımı sıkabilir. Teknik olarak diyafram, enstantane, pozlama, AF-S, AF-C gibi birçok terimin ne olduğunu ve çekimi nasıl etkilediklerini biliyorum; ancak bir makine üzerinde çok fazla deneyimleyemedim ve bilgim çoğunlukla okuduklarımdan algıladığım seviyede.
  İşte yukarıdaki sebeplerden ötürü biraz daha iyi bir makine ile mi başlangıç yapmalıyım ya da nasıl bir yol izlemeliyim, pek bilemedim. Sürekli ekipman alarak bunlara dünya paralar vermek niyetinde değilim, ancak bu işi ilerletir ve gerçekten ihtiyacım olduğunu düşünürsem belki ileride 1-2 lens gibi yatırım yaparak devam edebilirim. Yani alacağım makineyi de en az 3-4 yıl kullanırım gibime geliyor.
  Bu konuda deneyimli birisi olarak senin düşüncen nedir?
  Cevabını merakla bekliyorum.

 20. Yiğitcan

  Buraya da bir güncelleme gerekiyor sanırım :)

 21. Betül

  Merhabalar, öncelikle şunu söylemeliyim blogunuz çok yararlı olmuş tebrik ederim.
  Ben de ekipman olarak Nikon D90 ve 50mm 1.4D kullanıyorum fakat çektiğim fotoğraflar da özellikle damatların yaka kenarlarında, beyaz kısımlarda mor ışık oluyor bu da fotoğraflarımın kalitesini düşürüyor. Fotoğraflarımda sis gibi silik bir ışık perdesi var gibi geliyor bana . Sizce nedendir? 

 22. selvi

  merhaba bende saçlarımı bagıslamak istiyorum ama nasıl yapabilirim? telefon numarası iletişim bulamadım?

Bir yorum bırakın, şanınız yürüsün