İmamın Ordusu

Gazeteci Ahmet Şık’ın üzerinde çalıştığı ve tartışmalara yol açan İmamın Ordusu isimli kitabı bu gün itibarı ile İnternet’ten temin edilebiliyor.

Küçük bir Python uygulaması ile kitabın elektronik kopyasını analiz ederek aşağıdaki kelime frekansı bulutunu hazırladım.

Aşağıdaki figürde yer alan kelimelerin büyüklükleri, kitap içerisinde geçiş sıklıkları ile doğru orantılı. Kitabı okuyarak suç işlemek istemeyen (smiley), fakat içeriğine dair bir fikir sahibi olmak isteyenler için gelsin:

Büyük hali buradan indirilebilir.

Kitabın içeriğinin yanında ya da karşısında değilim (zira henüz okumadım); fakat İnternet’e düşen kopyanın işini baskı ve sansür ile görmeye çalışan herkese kapak olmasını dilerim.

 

 

 


“İmamın Ordusu” için 2 yorum yapılmış.

 1. uğur

  bu yazıyı yazdığın, bu bulutu yayınladığın gün; yani Ahmet Şık’ın kitabının çıktığı gün saygıdeğer eşleri Gonca Şık bir tweet yayınladı twitter’dan;
   

  “Yaşasın sivil itaatsizlik”

   
  diye. sanırım yukarıdaki bulutta yazan kelimeleri çok çok iyi özetledi. toplamda 298 sayfalık bir kitap, arasından çıkan buluttaki kelimeler ve eşi için endişe eden bir kadının üç kelimelik direnişi!

  umarım o kapak açılmamak üzere kapanır artık. eline sağlık Meren..

 2. lucifer

  download linki nerde…

Bir yorum bırakın, şanınız yürüsün