Dolandırıcıların Şekillendirdiği Gündem ile Türkçe Twitter’ın Acınası Vaziyeti

Size bir Twitter dolandırıcılığından bahsetmek istiyorum (Facebook kopyası).

Burada sizlere aktaracağım bilginin bir şeyleri değiştirecek kadar yayılmasının ya da Twitter’da bu tuzağa düşen insanlar tarafından anlaşılmasının çok düşük bir ihtimal olduğunun farkındayım. Fakat bir “söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil” durumu söz konusu. Bu yüzden yazıyorum.

***

Twitter son derece etkili bir iletişim aracı. Dinamik olarak kısa aralıklarla yeniden oluşturulan “Trending Topics” listesi ülkede gündeminin ne olduğuna dair fikir sahibi olmak için harika bir araç. Bu liste dünyanın birçok ülkesinde önemli bir işlev görüyor, fakat Türkiye’de neredeyse hiçbir vasfı kalmadı. Bu satırları yazdığım sıralarda Türkiye’nin Twitter’a yansıyan gündemi şöyle:

- #GönüldenTakipleşiyorum
- #TürkiyeyiTerketVatanHainiMeric
- #OrospuÇocuğuMeriç
- #İnsanlarınEn
- #SanaBirSözümVar
- AcınınRengiOlmaz BaşınSağolsunFenerbahçe
- SeveceğimBEŞİKTAŞım HerSaniyemdeSeni

Bu yazının ana fikri şu:

Bu liste, “takipçi kazan” linklerine tıklayıp, ulaştıkları uygulamalara Twitter hesaplarını kullanma izni verenlerin eseri.

Yazının devamında detaylara girmeden bu altyapının nasıl çalıştığından bahsedeceğim.

Yazıyı basitleştirmek üzere size bu dolapları çevirenlerin ağzından kısa bir mektup yazdım.

 

Merhaba.

Benim adım X.

İnsanların “daha fazla takipçi sahibi olma” zaafiyetlerini kullanrak Twitter üzerinden para kazanıyorum.

Basit bir program geliştirdim. Bu program sayesinde insanların Twitter hesaplarını Twitter’ın programcı arayüzü (API) üzerinden istediğim gibi kullanabiliyorum. Fakat bunu yapabilmem için insanların uygulamama onların hesaplarına erişim izni vermesi gerekiyor. Bu izni verdiklerinde onların haberi olmadan istediğim bir twit’i onların hesabı üzerinden retweet edebiliyor, ya da onlar fark etmeden onlar adına twitler gönderebiliyorum.

Elbette insanları tanımadıkları bir web sitesine gidip yazarını bilmedikleri bir uygulamaya hesaplarına erişim izni vermeye ikna etmek kolay değil. Fakat imkansız da değil. Ben şöyle bir yöntem izliyorum:

(1) İçinde trending topic listesindeki kelimelerin rasgele geçtiği bir twiti kendi hesabımdan gönderiyor, ve daha önce bana hesaplarını kullanma izni vermiş olan kullanıcılara bu twit’i RT ettiriyorum. Böylece TT listesindeki kelimelere tıklayanlar en tepede benim twit’imi görüyor (http://i.imgur.com/GFnJ3sg.png).

(2) Genellikle bu twit içinde insanlara takipçi kazanma vaadi veren bir web sitesi adresi oluyor. İnsanlar heyecanla bu adrese gittiklerinde öğreniyorlar ki eğer bu sayfadaki uygulamaya Twitter hesaplarına erişim izin verirlerse “binlerce” takpçi kazanacaklar (http://i.imgur.com/tmWCBxX.png).

(3) Uygulamaya hesaplarına erişim izni vererek giriş yapanların Twitter hesapları, daha önce uygulamaya izin vermiş kişilerin hesapları tarafından otomatik olarak takip edilmeye başlıyor. Durumdan memnun kişiler ne kaybettiklerinin farkında olmadan hayatlarına devam ediyorlar.

(4) İlk üç adımı defalarca tekrarlıyorum. Daha fazla takipçi kazanma aşkı ile yanan insanlar birbirini takip ediyor. Herkes takipçilerine odaklı olduğu için kimse takip ettiklerinin ne yazdığını okumuyor. Hiç kimseye faydası olmayan sosyal bağlar inşa ediliyor.

Peki neden? Benim buradaki kazancım ne? İtiraf etmem gerekirse geçimimi bu yolla kazanıyorum. Nitekim bu işten para kazanmanın çok çeşitli yolları var:

Örneğin bir şirket gelip “Twitter’a yeni üye olduk, @şirkethesabı isimli Twitter hesabımızı 10,000 kişi takip etsin istiyoruz, bu bize ne kadara patlar?” diye sorabiliyor. Anlaşırsak uygulamam üzerinden kullanım izni aldığım hesaplara @şirkethesabı’nı takip etme talimatı veriyorum.

Bir şahıs gelip “@sevmediğimkişi isimli Twitter hesabını kullanılmaz hale getirir” diyebiliyor. Twitter takipçisi kazanmak uğruna uygulamama hesabını kullanma izni vermiş olan binlerce kişinin hesabı üzerinden @sevmediğimkişi hesabına SPAM twit’ler gönderiyorum (http://i.imgur.com/p3aZ5qr.png). Bu kimi zaman rasgele bir şahıs oluyor, başka bir zaman ise Twitter’da aktif olan bir politikacı.

Bir başkası gelip “X konusunu trending topic yap” diyebiliyor. Bu sefer kullanım izni aldığım hesaplardan sahiplerinden habersiz içinde X geçen twit’ler gönderiyorum. Twitter sunucularında çalışan veri analizi algoritmaları X konusunun istatistiksel olarak beklenenden daha fazla konuşulmaya başladığına kanaat getirince konuyu trending topic listesine taşıyor.

Ne olur bana kızmayın. Takipçi sayılarında tatmin arayan egonuz ile el ele vermiş cehaletiniz olmasa, ben bir hiçim.

İmza,
Ailenizin dolandırıcısı.

 

Bu vaziyet türkiye için Twitter’ın işlevselliğini neredeyse tamamen yitirmesine sebep olacak bir noktaya gelmiş durumda.

Gelişmiş ülkelerin aksine Türkçe Twitter’ın gündemini, ne yazık ki, onbinlerce kişi tarafından takip edilen dolandırıcı hesapları belirliyor.

***

Sosyal medya dünyanın birçok yerinde toplumsal aydınlanmanın merkezine yerleşmiş durumda.

Devletçi, sansürbaz, halk çıkarları yerine şirket çıkarlarına odaklı kâr amacı güden konvansiyonel basının yerini almaya başlayan Twitter gibi platformlar dünyanın birçok yerinde hızlı ve temiz bilginin kaynağı.

Fakat Türkiye’de bir kanalizasyon halini almış Twitter’da konvansiyonel medyanın sansürlemeye çalıştığı gündemi takip etmek, kısılmaya çalışılan seslere kulak misafiri olmak ya da örtbas edilmeye çalışılan sosyal problemlerden haberdar olmak mümkün değil.

Devlet Twitter’ın önemini kavrayınca apar topar İnternet filtrelerini hayata geçirmişti. Bugün Twitter’ın haline bakınca filtrelerin filan pek bir gereği yokmuş diye düşünüyorlardır muhtemelen.

***

Uzun lafın kısası, “İnternet’in kurdu oldum, bedava takipçi kazanacağım” diye hesaplarını dolandırıcılara teslim edenler yüzünden Twitter heba oldu, “bu İnternet başımıza iş açacak” diye korkanlar halimize bakıp kıçları ile gülüyorlar.