Bir “Procrastination” Hikayesi: Krew Du Vieux

2/02/2010, 06:08

Haftaya benim için çok önemli olan bir sunum yapacağım. İki üniversiteden de izlenecek olan bu sunumda klinik örnekler üzerinde 16S rRNA gen verisi analizi yoluyla bakteriyel floranın tespit edilmesi ve değişik floraların soyoluş ağacı üzerindeki dağılımlarına göre birbirleri ile kıyaslanarak hastalıklarla ilişkilerinin araştırılması üzerine konuşacağım. Ayrıca önceki cümlede anlamadığınız hiçbir ayrıntı kalmamasını sağlamak da boynumun borcu olsun.

Fakat ne anlatacağımı tam olarak anlamanızı sağlama işini bu gün yapmayayım. Çünkü bunu yaparsam aynı zamanda sunumum için de hazırlanmış sayılırım ve bu durumda da her işini son güne bırakan, “süper ertelemeci” (professional procrastinator*) bir insan olma özelliğime halel getirmiş olurum.

Bir kereliğine de ertelemesen ne olacak, çalış işte efendi gibi!” diyor olabilirsiniz. Yürekten teşekkür ederim. Çok düşüncelisiniz. Fakat, ertelemeci olmayan bilmez, bu iş öyle kolay değildir :( “Artık ertelemeyeceğim, işini son güne bırakmayan sorumlu bir insan olacağım” deseniz bile kurtulamazsınız. Bilimsel verilerle de desteklenmiş olan bir görüşe göre ertelemeci insanların vaktinde yaptıkları her iş başına bir yavru kedi ölmektedir :( Bu yüzden bu insanlar ancak ve ancak son gün gelip çattığı zaman çalışabilirler (hatta bilim dünyasında bu fenomenden muzdarip insanlar kendileri gibi olanları sınıflamak için literatüre Homo procrastinus slothus isimli yeni bir tür eklemeye kalkışmış olsalar da malum sebeplerden dolayı bir türlü muvaffak olamamışlardır). Eh, hayvan sever mizacımın bana biçtiği kalıbın dışına çıkmayı istemediğim için, yavru kedilerin aşkına, sunum ile ilgilenmek yerine yapacak bir şey buldum. Evet. Meren’in Fotoğraf Günlüğü iftaharla sunar: işte karşınızda, “bilin bakalım Meren geçtiğimiz Cumartesi gecesi ne yaptı” yazısı!

Efendim, geçtiğimiz Cumartesi New Orleans’ta her yıl içkinin yağmur olup yağdığı, boncukların sel olup aktığı Mardi Gras kutlamalarının erken festivallerinden birisi olan Krew Du Vieux vardı. Festival seven bir insan olmadığımdan kelli gitmeye pek niyetim yoktu. Fakat şu palyaçolu çekimlerden hatırlayacağınız The Levee Gazetesi yürüyüşe onlarla gidip festivali belgelemem için rica etti. İsteksizliğimi görünce beni “senin belgesel fotoğrafçılığına güveniyoruz, hiçbir beklentimiz yok, orada ol yeter, özgürsün” diyerek ikna etmeyi bile denediler. Eh, bu noktadan sonra geri çeviremezdim. Filhakika, bana özgürlüğü vaat eden kimseyi geri çevirmişliğim yoktur sevgili okur.

Nasıl olsa kimse benden bir şey beklemiyor diyerek kendi beklentilerime kulak vardim. Duydum ki kendimden oraya çok deneysel bir ışık yapılandırması ile gitmeyi bekliyormuşum. Tamamdı. İstediğim bu olsundu. Daha sonradan ispat icap eder diyerek, yürüyüşe başlamadan evvel son hazırlıkların yapıldığı hangar içerisinde kendimin şöyle bir fotoğrafını çektim (elimde şuradaki yazıdan tanıyacağınız SB-900 ve SC-28 C kablo ve henüz hakkında yazmadığım Nikon 20mm f/2.8 lensim var):

meren

Sonra dışarı çıkıldı, yürüyüş başladı. Hava muazzam soğuktu bu arada; şemsiyeyi tutan ellerim eldivenlere filan rağmen dondu. Gücümün tükendiğini hissettiğim anlarda “şimdi burada olmasaydım sunuma hazırlanıyor olacaktım” diyerek kendimi rahatlatmaya çalıştım. Öyle olunca soğuk, yürümek filan vız gelip tırıs gitti.

Dün geceden bir kaç fotoğraf:


Bu deneyim bana siyah/beyaz fotoğraf çekmeyi, belgesel çalışmalar yapmayı ve gece fotoğraf çekmeyi ne çok sevdiğimi hatırlattı. Daha fazlasını Facebook’taki sayfama gönderdim bu arada.

Şimdi müsaade ederseniz sunum üzerinde çalışmak yerine yapacak başka bir şeyler bulmaya gidiyorum :(* Procrastination: İngilizce geciktirme, ağırdan alma, sürüncemede bırakma, erteleme anlamına gelen, anlamının dışına taşıp popüler kültürün bir parçası haline de gelmiş olan bir kelime. “Her şey son 3 güne bakar felsefesi” olarka da adlandırılabilir. Ama sonra adlandırırız, dursun şimdi.

Tags: , , ,

“Bir “Procrastination” Hikayesi: Krew Du Vieux” için 14 yorum yapılmış.

 1. pLn

  fotograflar super sahane,
  dersini calismada da allah kurtarsin:)hehe

 2. Kaan CEYHAN

  Şimbi bu fotoğraflar dün çektiğin fotoğraflar ise ve bunları aynı gün düzenlemişsen gerçek bir procrastinator değilsin demektir.

 3. Bugra

  kaan doğru söylemiş, fotoğraf konusunda hiç ertelemeci değilsin. Gen Sunumunda Şimdiden Kolay Gelsin, Başarılar.

 4. A. Murat Eren

  Şimbi bu fotoğraflar dün çektiğin fotoğraflar ise ve bunları aynı gün düzenlemişsen gerçek bir procrastinator değilsin demektir.

  Heheh güzel bir noktaya değinmşsin Kaan, fakat fotoğrafları Cumartesi gecesi çekmiştim, Pazar günü de gazete baskıya girecekti, dolayısıyla bu işi halletmek için sadece bir günüm vardı (yani aslında bu konuda da işimi son güne bırakmış oldum) :)

 5. A. Murat Eren

  fotograflar super sahane,
  dersini calismada da allah kurtarsin:)hehe

  Pelin, teşekkür ederim :) Sunum konusunda ne tür gelişmeler yaşanacağını ben de merakla bekliyorum.

 6. Eren

  Procrastination çok güçlü bir meret. Üniversite 4. sınıfta sonsuz kredi sayesinde alabildiğim toplam 35 dersin 27′sini son gece çalışmasıyla verebilmemi sağlamış, beni bile şaşırtmayı başarmıştır. Gerçi o zamanlar adı procrastionation değildi. Türk’ün aklı başına yumurta kapıya dayanınca gelirmiş falan diyorduk. Yine de procrastination’dan kısaymış gibi geldi şimdi, ne zor kelimeymiş.

 7. bizans

  20mm’yi ayrıca anlatmana gerek kalmamış!

 8. Moonshine

  Merhaba Meren
  Biraz alakasiz bir yorum olacak ama, fotografla ilgili bildigim en kapsamli blog olarak sana sormak istedim. Biz bir kac aydir Pentax K1000 ile fotograf cekmeye basladik (teknolojik downgrade:) ve simdi de negatifleri basarili bir sekilde tarayip bilgisayara gecirecek bir scanner ariyoruz. Hic boyle bir sey kullandin mi? Sence piyasadakilerin en iyisi hangisidir, bu konuda bir fikrin var mi? eger yoksa basvurabilecegim bir web sitesi var mi bu konuda?
   
  simdiden sagol cevap icin!
   

 9. Ardaway

  Olmaz ki böle kaç gündür yeni yazı yok..:)

 10. meren

  Moonshine, ne yazık ki hiçbir fikrim yok :) Web sitesi de bilmiyorum. Fakat şu iyi bir başlangıç olabilir, ki bu kadarını zaten sen de yapın muhtemelen: http://www.google.com/search?q=film+scanner+reviews Üzgünüm.

  Ardaway, duydum ki insanlar sunumda tarumar olayım istiyorlarmış.

 11. Işık Örsel İmir

  Odtü’deki çok gecikmiş tez jürim için Ankara yolundayım bugün, procrastination ifadesi tam bana göreymiş diyebilirim :D.  8 sene önce yarım bıraktığım işi tamamlamaya çalışıyorum şimdi, üstelik evli ve çocuklu olarak. :)

  Fotoğraflardan yansıyan atmosferi enteresan bulduğumu söyleyebilirim, flaş kullanımı konusunda çok deneyimsiz biri olarak cesaretimi toplayıp denemelere başlamayı düşünüyorum.

  Başarılar dilerim çalışmalarınızda, sevgiler
   

 12. A. Murat Eren

  Odtü’deki çok gecikmiş tez jürim için Ankara yolundayım bugün, procrastination ifadesi tam bana göreymiş diyebilirim :D.  8 sene önce yarım bıraktığım işi tamamlamaya çalışıyorum şimdi, üstelik evli ve çocuklu olarak. :)

  Müthiş!

  Cesaretiniz ve kararlılığınızdan ötürü tebrik ederim :) Bunca zaman sonra geri dönmüşsünüz, dilerim başarılı geçer, kolayca mezun olursunuz.

 13. Meren'in Fotoğraf Günlüğü » Blog Archive » Super Bowl Esnasında French Quarter, New Orleans

  [...] Yorumlar A. Murat Eren on Bir “Procrastination” Hikayesi: Krew Du VieuxIşık Örsel İmir on Bir “Procrastination” Hikayesi: Krew Du Vieuxmeren on Bir [...]

 14. Meren'in Fotoğraf Günlüğü » Blog Archive » Ciddi Amatörler için Kırılen Lensi Yenileme Rehberi

  [...] aşağıdaki) (bu arada gazetenin içinde yer alan Krew Du Vieux serisini günlüğü takip edenler hatırlayabilir, tüm seri içerisinden günlüğümde yayınlamak için benim seçtiğim birkaç fotoğraf ile [...]

Bir yorum bırakın, şanınız yürüsün